Spotkanie z PIELĘGNIARKĄ

W poniedziałek 7 października br. w związku realizacją tematów związanych z edukacją zdrowotną, grupę pięciolatków – Żabek i Muchomorków  odwiedziła  pielęgniarka, pani Joanna Hołyst.

Zaproszony gość  wspólnie z dziećmi uczestniczył w zajęciach, podczas których próbowano sobie odpowiedzieć na pytanie, jak powinniśmy dbać o zdrowie.

Spotkanie rozpoczęło się inscenizacją pt. „Kłopoty leśnych przyjaciół – leczymy zajączka”, którego treść pokazała, iż pomocne w utrzymaniu dobrego zdrowia jest zdrowe odżywianie i aktywne spędzanie czasu wolnego. Zaś nieprzestrzeganie tych zasad prowadzi często do choroby, z którą borykał się bohater przedstawienia.

Następnie pani pielęgniarka opowiedziała o swojej pracy, pokazała akcesoria związane
z zawodem pielęgniarki i lekarza. Dzieci zadawały pytania, na które pani Joanna chętnie odpowiadała, a przy piosence „Fikający zuch” pokazały jak ważna jest dla zdrowia codzienna gimnastyka. Pielęgniarka zaznajomiła także pięciolatki z instrukcją wydmuchiwania nosa. Wszystkie dzieci wzięły udział w pokazie „prawidłowego wydmuchiwania nosa”, bawiąc się przy tym wyśmienicie. Starszaki wsłuchiwały się także bicie swego serca przez stetoskop, wystukiwały jego rytm. Zabawy dydaktyczne dotyczące tematyki i zagadki słowne również sprawiły dzieciom wiele radości.

Kulminacyjnym punktem zabawy było wspólne zorganizowanie kącika lekarskiego, który zamienił się w salę szpitalną. Dzieci rozkładając koce i „sprzęt” lekarski odgrywały role  lekarzy, pielęgniarek i pacjentów.

Bardzo serdecznie dziękujemy pani Joannie Hołyst za przybycie, za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami, a przede wszystkim za cierpliwość, która była niezbędna w przypadku nas - „małych pacjentów”, ciekawych i pytających o każdy szczegół.

Joanna Brożek